banner6

Altı partinin "Seçim Güvenliği Komisyonu" çalışmaya başladı

Komisyonun ilk toplantısından sonra yapılan açıklamada, "Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, milli iradenin tecellisi için YSK tarafından resmi sonuçların ilanına kadar tek bir oy dahi ziya olmayacak" denildi.

Altı partinin "Seçim Güvenliği Komisyonu" çalışmaya başladı

Altı partinin temsilcilerinden oluşan seçim güvenliği komisyonu çalışmalarına başladı. 

Komisyon, Oğuz Kaan Salıcı (CHP), İdris Şahin (DEVA Partisi), İlay Aksoy (DP), Ayhan Sefer Üstün (Gelecek Partisi), Şenol Sunat (İYİ Parti) ve Hasan Bitmez'in (Saadet Partisi) katılımıyla bugün ilk toplantısını yaptı. 

Toplantıdan sonra yapılan ortak açıklamada, Anayasa ve ilgili mevzuatın seçimlerin "serbest, eşit, gizli oy, şeffaf, açık sayım ve döküm esaslarına göre düzen ve dürüstlük içinde yürümesi için yargı yönetimi ve denetimi altında yapılacağı açık ve net şekilde belirtildiği" ifade edildi. Açıklamada, şunlara yer verildi:

"Türkiye'nin seçim tecrübesi ve geleneği uzun yıllara dayanmaktadır. Son yıllarda seçim bürokrasisine ve seçimleri yöneten yargı mensuplarına karşı baskılar, ardından seçim kanunlarında siyasi mühendislik ve siyasi çıkar amacıyla yapılan değişiklikler başta siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız üzerinde seçimlerin adil bir ortamda yapılıp yapılmayacağı husususunda büyük kaygılar oluşturmuştur. 

Altı siyasi partinin liderleri bu kaygıları dikkate alarak 'Seçim Güvenliği Komisyonu'nun kurulmasına karar vermişlerdir. 

Komisyonumuz bugün toplanarak çalışmalarına başlamıştır. Bu çerçevede öncelikle çalışmanın usul ve esasları, konu başlıkları, çerçevesi müzakere edilmiştir. 

Seçimlerin adil, serbest, eşit, şeffaf, düzen ve dürüstlük ilkeleri içinde gerçekleşmesi için her türlü tedbirin alınmasına yönelik olarak milletimizle işbirliği ve güçbirliği içinde olacağımız teyit edilmiştir. 

Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Milli iradenin tecellisi için YSK tarafından resmi sonuçların ilanına kadar tek bir oy dahi ziya olmayacak, adil bir seçim sürecinin geçirilmesi için gece gündüz çalışılacak, tüm imkanlar seferber edilecek ve her türlü tedbir alınacaktır."

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2022, 23:23

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER