Çavuşoğlu: "Moskova ile Kiev arasında yeniden görüşmeler için zemin oluştu"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü.

Çavuşoğlu: "Moskova ile Kiev arasında yeniden görüşmeler için zemin oluştu"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna arasında müzakerelere yeniden başlaması için zemin oluştuğunu söyledi.

Çavuşoğlu, BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek “tahıl koridoru” mekanizmasını uygulanabilir olarak değerlendirdiğini bildirdi.

Çavuşoğlu, dün Ankara’ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bugün bir araya geldi.

Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, “Savaşta 3,5 ayı geride bıraktık. (…) Türkiye'nin savaşın başından beri ortaya koyduğu ilkeli tutum herkesin malumudur. Savaşın sona erdirilmesi için yoğun çaba harcadık ve harcamaya devam ediyoruz” dedi.

Ukrayna ile müzakerelere dönmek için zemin oluştuğunu gördüklerini belirten Çavuşoğlu, “Müzakerelere dönmek için zemin oluştuğunu görüyoruz. Her iki taraf da mutabık kalırsa, biz de kolaylaştırıcı ülke olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Tarafların 29 Mart'ta İstanbul'da yaptıkları görüşmelerde anlamlı ilerlemeler sağlandığını kaydeden Çavuşoğlu, daha sonra meydana gelen gelişmelerin müzakereleri ikinci plana ittiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, “Savaşın bir an önce müzakereler yoluyla sona erdirilmesi tüm insanların yararına olur. Bu fikirlerimi Sergey'le açıkça paylaştım” dedi.

Ukrayna tahılının ihraç edilmesinin tıkanması sorununa değinen Çavuşoğlu, Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya ihraç edilebilmesi için çeşitli fikirler ortaya çıktığına dikkat çekerek, “BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizma var. Bu planı makul buluyoruz ve uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, devam etti: “Ukrayna tahıl ürünlerinin piyasalara ulaştırılması karşılığında Rusya'nın ihracatının önündeki engellerin kaldırılması talebini de haklı bir talep olarak görüyoruz. Hem Ukrayna hem de Rusya'dan ihraç edilecek ürünlerin önünü hep birlikte açmamız gerektiğine inanıyoruz”.

Görüşmede diğer bölgesel konularında ele alındığı ve bu kapsamda Suriye'nin toprak bütünlüğünün önemini vurguladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Suriye'nin kuzeyinde bize yönelik PKK/YPG'nin artan tehdidi var. Buna karşı tedbir almamız gerekiyor. Daha önce hem ABD hem Rusya ile Ekim 2019'da vardığımız mutabakatlar var. Bunların uygulanması gerektiğini de ele aldık” dedi.

Çavuşoğlu bir soru üzerine, “Hem Rusya'nın hem ABD'nin teröristlerin temizlenmesi konusunda taahhütleri var. Bu taahhütlerin yerine gelmesini beklemek bizim en doğal hakkımızdır, müsamaha göstermemiz söz konusu değil” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelere ilişkin bir soruya karşılık olarak da, Türkiye’nin, “liderler düzeyindeki bir toplantıya ev sahipliği yapmak istediğini ve müzakerelerin başlaması için üzerine düşeni yapacağını” belirtti.

Çavuşoğlu, şöyle dedi:

“Rusya ya da Ukrayna'yı memnun etmek için hareket etmiyoruz. Bazı adımlarımız Rusya’yı rahatsız ediyor. Bizim yaptırımlara katılmamamız Ukrayna'yı memnun etmemiş olabilir ancak biz dengeli ve objektif bir politika izliyoruz. Üstelik kolaylaştırıcı rol oynuyorsak bu tutumuzu sürdürmemiz lazım. Doğruya doğru yanlışa yanlış diyoruz”.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER