banner6

CHP'li Akın: (İktidar) İstisna olması pazarlık usulünü artık esas yöntem haline getirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “İhale mevzuatını neredeyse 200 defa değiştiren iktidar, istisna olması pazarlık usulünü artık esas yöntem haline getirdi" dedi.

CHP'li Akın: (İktidar) İstisna olması pazarlık usulünü artık esas yöntem haline getirdi

Akın, yaptığı açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na yönelttiği Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı ihalesine ilişkin soru önergesine verilen yanıtı değerlendirdi. 

Açıklamada, bakanlığın, ihalenin gerçekleşmeden önce hangi firmalara verileceği yönündeki iddialarla ilgili herhangi bir yanıtsız bıraktığı, YHT hattının ihalesinin pazarlık usulü yöntemiyle yapılması konusunda ise "akılları karıştıran bir yanıt verdiği" belirtildi. 

İhale mevzuatına göre pazarlık usulü ihalelerin doğal afet ya da salgın hastalık gibi bazı istisna durumlarına göre yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, bakanlığın yanıtında, yüksek hızlı tren hattı işinin uygun koşullarda kredi ile sağlanması gerekliliği nedeniyle YHT hattının pazarlık yöntemiyle ihale edildiği belirtildiğe ifade edildi. 

"Uygun kredi bulmak da afet gibi istisna"

Akın, iktidarın son dönemde neredeyse bütün altyapı işlerinde istisna olması gereken pazarlık usulü yöntemini kullanmaya başladığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: 

“İhale mevzuatını neredeyse 200 defa değiştiren iktidar, istisna olması pazarlık usulünü artık esas yöntem haline getirdi. Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen durumlarda kullanılması gereken 21-B maddesinde düzenlen pazarlık yöntemi artık neredeyse bütün altyapı ihalelerinde kullanılıyor. Son olarak Ulaştırma Bakanlığı; Yerköy-Kayseri YHT ihalesinde bu yöntemin kullanılmasının gerekçesi ise uygun koşullarda kredi sağlanması olarak açıklanıyor. Yani artık ‘uygun koşullarda kredi sağlanmasını’ bile doğal afet kapsamında sokmuş durumda. 

Son dönemde pazarlık usulüyle yapılan pek çok ihale rekabetin oluşmadığı gerekçesiyle yargı tarafından iptal edilmeye başlandı. Sayıştay’ın da uygun koşullar oluşmadan kullanıldığına yönelik tespitleri var. İktidar ise kapalı kapılar ardında kamuoyundan gizli bir şekilde bu yöntemi kullanmayı çok seviyor.”

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER