banner6

CHP'li Hancıoğlu: Vatandaş, kriz yüzünden aracına sigorta yaptıramıyor

CHP'li Hancıoğlu, "Gerekli tedbirler alınmazsa çok kısa bir süre içinde trafikteki her üç araçtan biri sigortasız hale gelebilir” dedi

CHP'li Hancıoğlu: Vatandaş, kriz yüzünden aracına sigorta yaptıramıyor

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, il genelinde gerçekleştirdiği esnaf ziyaretleri sırasında sigorta acenteleriyle de bir araya gelerek, sektörde yaşanan sorunları ve sektörün talep ve beklentilerini konuştu. 

Hancıoğlu, artan hayat pahalılığı ve ardı arkası kesilmeyen zamlar yüzünden, vatandaşın aracına zorunlu trafik sigortası yaptırmaktan bile imtina eder hale geldiğini belirterek, "Gerekli tedbirler alınmazsa çok kısa bir süre içinde trafikteki her üç araçtan biri sigortasız hale gelebilir”  dedi

Hancıoğlu, ziyaretleri sırasında kendisine aktarılan bilgilere göre TL'de son dönemde yaşanan olağanüstü kayıplar nedeniyle, bu süreçte mali risk ve yükümlülük altına girmekten kaçınan sigorta şirketlerinin, araç sahiplerine zorunlu trafik sigortası yapmamak için çeşitli engeller çıkardıklarını belirtti. Geçim derdine düşen vatandaşların da artan akaryakıt fiyatları nedeniyle zaten binemez hale geldiği aracı için bir de sigortaya para vermek istemediğini ifade eden Hancıoğlu, "Bu durum, trafikteki sigortasız araç sayısını hızla yükseltiyor. Şu anda ülkemizdeki kayıtlı 25 milyon motorlu taşıttan 5 milyonu sigortasız. Kriz koşulları devam eder ve gerekli tedbirler alınmazsa çok kısa bir süre içinde trafikteki her üç araçtan biri sigortasız hale gelebilir” diye konuştu.

1 Mayıs'tan itibaren otomatik zam geliyor

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun zorunlu trafik sigortası primlerinin her ay yüzde 2,25 oranında artırılmasına ilişkin kararın 1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe gireceğine de işaret eden CHP’li Hancıoğlu, şunları söyledi:

"Zorunlu trafik sigortaları, zaten son bir yıl içinde yüzde 125 oranında zamlandı. Bu yılın başında, 2022 için aylık prim artış oranını yüzde 1,25 olarak belirlemiş, ancak enflasyon ve kurlardaki hızlı artış nedeniyle Şubat ayında yeni bir karar alınarak, primlere yüzde 20 zam yapılmış ve aylık zam oranı da yüzde 1.5'e yükseltmişti. 1 Mayıs’tan itibaren otomatik zam oranı yüzde 2,25’e çıkartılıyor.Yani son bir yılda yüzde 125 zamlanan trafik sigortalarında, bu yılın sonuna kadar mevcut zamların üzerine yüzde 30’luk bir artış daha yaşanacak. Sigorta şirketleri ekonomideki belirsizlikler, artan riskler nedeniyle bunu yapmak zorunda olduklarını söylüyorlar. İktidar ise bu sorunlara kayıtsız kalarak, çözüm üretmeyerek; bu yangına adeta benzin döküyor.”

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER