banner6

CHP'li Torun: Kayseri’deki elektrik kesintisi Türkiye ortalamasının 5-6 katı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun. “Kayseri’de yapılan elektrik kesintisi oranının Türkiye ortalamasının 5-6 katı olduğunu" belirtti.

CHP'li Torun: Kayseri’deki elektrik kesintisi Türkiye ortalamasının 5-6 katı

Torun, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 21 elektrik dağıtım şirketi bulunduğunu belirterek, "Ancak sadece Kayseri’de hizmet veren dağıtım şirketi özel değil, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan KCETAŞ (Kayseri ve Civarı Elektrik AŞ). Ama gelin görün ki Türkiye’de oransal olarak en fazla elektrik kesintisi yapan şirket de Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez'in, İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ın soru önergesine verdiği yanıta değinin Torun, şunları kaydetti:

"(Buna) göre, Kayseri’de yapılan elektrik kesintisi oranı Türkiye ortalamasının 5-6 katı. Buna göre Türkiye’deki elektrik kesintisi ortalaması düzenlenen fatura başına; meskende yüzde 0,83, ticarethanede yüzde 1,64, tarımsal sulamada yüzde 2,28, sanayide ise yüzde 1. Ama Kayseri’ye baktığımızda bu oranlar meskende yüzde 3,74, ticarethanede yüzde 9,78, tarımsal sulamada yüzde 13,28, sanayide yüzde 9,49. Yani, vatandaşın elektriğini en fazla kesen şirket, AK Partili Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi."

"BU AYIP ONLARA YETER"

Torun, CHP'li belediyelerin, pandemi sürecince yüksek borçlara rağmen su kesme yoluna gitmediğini, vatandaşa her türlü desteği ulaştırmaya çalıştığını kaydetti. Torun, "Türkiye’de tek elektrik dağıtımı yapan AK Partili belediye, milletin elektriğini kesmede şampiyon oldu. Bu ayıp onlara yeter" dedi. 

Seyit Torun, Bakan Sönmez'e de tepki göstererek, "İşi gücü bırakıp, Genel Başkanımızın ziyaret ettiği evleri araştıracağına, önce kendi belediyenin ayıbını araştır. Bir kamu kurumu olan belediye, özel şirketlerden daha fazla elektrik kesip, vatandaşı karanlıkta bırakır mı?" diye sordu.  

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2022, 11:11

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER