CHP'li Ağbaba: "TÜİK’E göre ülkede her şeye zam gelirken adeta bir tek enflasyona zam gelmiyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "TÜİK’E göre ülkede her şeye zam gelirken adeta bir tek enflasyona zam gelmiyor. Gelecek ay memur ve emekli zamları belli olacakken TÜİK şimdiden verileri halı altına süpürmeye başladı” dedi.

CHP'li Ağbaba: "TÜİK’E göre ülkede her şeye zam gelirken adeta bir tek enflasyona zam gelmiyor"

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, Mayıs ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. 

TÜİK Mayıs'taki aylık fiyat artışını yüzde 2,98, beş aylık artışı ise yüzde 35 olarak açıkladığını anımsatan Ağbaba, şunları kaydetti:

"Gelecek ay açıklanacak enflasyon verileri ile birlikte milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zam oranı belli olacak. TÜİK verileri şimdiden sümen altı ederek memur ve emekli zamlarını adeta gasp etmeye başlamış durumda.

Türkiye her yeni güne yeni bir zam haberi ile uyanırken, TÜİK kendince yapılan zamları görmemezlikten geliyor. TÜİK adeta kör taklidi yaparak milyonlarca yurttaşın emeğini ve alın terini yok saymaya devam ediyor.

Halkın enflasyonu ile TÜİK enflasyonu arasında dağlar kadar fark var.

Bağımsız enflasyon araştırma grubu ENAG aylık enflasyon artışını yüzde 5,4 yıllık enflasyon artışını ise yüzde 160 olarak açıklıyor. Türk –İş verilerine göre enflasyonda bir yıllık artış yüzde 107.TÜİK’e göre yıllık enflasyon artışı ise sadece yüzde 73,50.ENAG enflasyonu ile TÜİK enflasyonu arasındaki fark 86,5 puan.

Halkın hissettiği yıllık enflasyon artışı ile TÜİK yıllık enflasyon artışı arasında 86 puanlık fark varken, TÜİK’İN açıklamış olduğu enflasyon adeta milyonlarca vatandaşla alay etmek demektir."

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER