CHP'li Akın: "Ek bütçe şirketlere kaynak aktarımının devam ettiğinin de bir göstergesi"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, "Ek bütçe ekonomi politikalarının iflasının bir belgesi olmasının yanı sıra şirketlere kaynak aktarmaya devam ettiğinin de bir göstergesi olmuştur" dedi.

CHP'li Akın: "Ek bütçe şirketlere kaynak aktarımının devam ettiğinin de bir göstergesi"

Akın, yaptığı açıklamada, TBMM’ye sunulan ek bütçedeki “cadde ve sokak aydınlatma ödeneği”ne dikkat çekti. Akın, şunları kaydetti:

"Ek bütçe ekonomi politikalarının iflasının bir belgesi olmasının yanı sıra şirketlere kaynak aktarmaya devam ettiğinin de bir göstergesi olmuştur. 2022 yılında art arda gelen zamlarla enerji faturalarını ödeyemeyen vatandaşı umursamayan iktidar, ek bütçe aracılığıyla milyarlarca lira tutarında kaynağı dağıtım şirketlerine aktarmayı amaçlamaktadır.

AK Parti iktidarının TBMM’ye sunduğu ek bütçede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesinden daha fazla tutarda 'ek genel aydınlatma ödeneği' ayrılması düzenleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi 5 milyar 325 milyon 227 bin TL tutarındayken; ek bütçede tahsis edilecek aydınlatma için ayrılan ek ödenek tutarı ise bakanlık bütçesini bile geride bırakarak 5 milyar 400 milyon TL oldu."

Akın, 2022 yılında toplam 3 milyar 791 milyon 428 bin TL olan aydınlatma ödeneğinin ek ödenekle 9 milyar 191 milyon 428 bin TL’ye çıktığını ifade ederek, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Buna göre özel dağıtım şirketlerinin kasasına gidecek tutar ek bütçeyle yüzde 242,4 oranında arttı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yaklaşık 3,5 kat artırdığı aydınlatma ödeneği doğrudan şirketlerin kasasına gidecek. Bu kadar yüksek orandaki artış şu an 200 kuruş olan aydınlatma bedeline büyük bir zam yapılacağının da sinyalini vermektedir. İktidar bu artışla dağıtım şirketlerini kolladığını gösterirken, Hazineden karşılanacak 9,2 milyar lira vatandaşın cebinden çıkacak."

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER