CHP'li Özel'den, "özensiz ve içeriksiz yanıtlar" için başvuru

Özgür Özel, "soru önergelerine verilen özensiz ve içeriksiz yanıtların iade edilmesi ve uyarı gönderilmesini" istedi.

CHP'li Özel'den, "özensiz ve içeriksiz yanıtlar" için başvuru

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bazı bakanlıkların soru önergelerine "özensiz ve içeriksiz yanıtlar verdiği" gerekçesiyle TBMM Başkanlığına başvurdu. 

Özel, "içeriksiz" olarak tanımladığı 1147 adet soru önergesine verilen yanıları TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a göndererek, "Meclis’in saygınlığı ve itibarını zedeleyen bu önergeleri ilgili bakanlıklara iade etmesini ve bakanları uyarmasını" talep etti.

Özel, AK Parti'nin iktidara 22. Yasama Dönemi'nde soru önergesi yanıtlama oranının yüzde 62,60 olmasına karşın "bu oranın giderek azaldığını ve işlevsiz hale getirildiğini" dile getirdi. Özel şunları kaydetti:

"1 Haziran 2022 itibarıyla TBMM'ye sunulan 64 bin 942 adet yazılı soru önergesinden anayasal süresi içinden yanıtlananların oranı yalnızca yüzde 12,04’tür. 27’nci Yasama Dönemi boyunca 7 bakan ve bakanlık görevi sona ermiş iki ismin süresi içinde soru önergesi yanıtlama oranı yüzde 3’ün altındadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, henüz anayasal süresi içinde soru önergesi yanıtlamamış, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise kendisine iletilen soru önergelerinin yalnızca yüzde 0,3’ünü süresi içinde yanıtlamıştır.” 

Özel, yanıtlanan soru önergelerinin "önemli bir bölümünün içerikten yoksun, özensiz ve çalakalem olduğunu" ifade ederek, bazı bakanların önergelere link ekleyerek yanıt verdiğini belirtti. 

Özgür Özel, “Milletvekillerimizin çok açık istatistiki rakamlar talep ettikleri önergelerine verilen yanıtlarda hiçbir istatistiki verinin bulunmadığı, özellikle İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı’nın önergelere sorulardan bağımsız olarak ilgili mevzuatı içeren kopyala-yapıştır biçiminde yanıtlar verdiği görülmektedir” dedi. 

"Geri gönderilsin ya da uyarılsın"

Başvurusuna, "ilgisiz ve içeriksiz" yanıtlanmış 1147 adet önergeyi ve yanıtlarını ekleyen Özel, şunları kaydetti:

"Bu yanıtlarla Meclisin saygınlığına gölge düşmektedir. Bakanların, İçtüzüğe uygun soru önergesine cevap vermeyeceği, çok geç cevaplayacağı ya da çeşitli yöntemlerle hiçe sayacağı ihtimali yakın yere konmamıştır. Rejime kasteden anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından dört yıllık pratikte Meclis’in içinden çıkmayan atanmış birer bürokrat olan bakanların, Meclis’e karşı zaman zaman tavırları tartışma konusu olmuştur. 

Böyle örneklerin olduğu bir dönemde, bu tip önergeleri geri göndermeniz ve bu konularda uyarılarda bulunmanız, İçtüzükte olmayan bir yetkiyi kullanmanız değil, tam tersine Meclis’in saygınlığı, itibarı ve yaptığınız görevin gereği olarak kaçınamayacağınız bir gerekliliktir. Buna İçtüzüğün cevaz vermediği yönünde bir görüşünüz varsa, bu konuda İçtüzük değişikliği için harekete geçmeniz, adım atmanız ve bu konuda bir beyanda bulunmanızın tüm siyasi partiler tarafından olumlu karşılanacağını düşünüyor, CHP Grubu olarak bu konuda yapacağınız girişime tüm gücümüzle destek vereceğimizi belirtiyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2022, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER