CHP'li Öztrak: “Getirilen ek bütçe, Türkiye ekonomisinin yönetilmediğini açıkça göstermiştir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Getirilen ek bütçe, Türkiye ekonomisinin yönetilmediğini, savrulduğunu açıkça göstermiştir" dedi.

CHP'li Öztrak: “Getirilen ek bütçe, Türkiye ekonomisinin yönetilmediğini açıkça göstermiştir"

Öztrak, yaptığı açıklamada, "2022 bütçesinin ömrü 6 ay bile sürmedi. 'Faiz sebep, enflasyon netice' diyerek döviz kurunu ve enflasyonu arşa çıkaranlar, şimdi çıkmış hiç sıkılmadan 'enflasyon sebep, tutmayan bütçe netice' diyor" ifadesini kullandı. 

Faik Öztrak, şunları kaydetti:

"Milletimizi perişan etme pahasına, yandaşların, beslemelerin, oligarkların arşa çıkmış borçlarını enflasyon canavarına yedirerek eritmeye çalışanlar, şimdi ilave harcama yapabilmek için TBMM’nin kapısını çalıp yetki istiyor. 

Bütçe bir hükümetin ekonomik tercihlerini gösterir. Bunların tercihi millet değil; yandaş ve faiz lobileri. Ek bütçede faiz lobilerinin daha da ihya edilmesi unutulmamış.  Bu yıl faiz ödemesi için alınan 240,4 milyar lira ödeneğe; 89,4 milyar lira ilave ediliyor. Bu bir rekor!

Hazine ve Maliye Bakanında hiç sıkılma yok. Bakan, 'KKM ’nin Hazineye tek kuruş maliyeti olmayacak”'diyordu. Ama bütçe kanununda olmayan ödenek tertibinden, KKM için şu ana kadar 21 milyar TL ödeme yaptılar. Şimdi de KKM için ek bütçeye 40 milyar TL ödenek koymuşlar. Bu haliyle yılın geri kalanında KKM için sınırlı bir ödenek kalıyor. Döviz kuru alıp başını giderken bunun tutması çok zor.

Döviz kurunu bu saçma sapan politikalarla nasıl tutacaksınız? Anlaşılan ya faizleri artıracaksınız. Ya da erken seçim kararı alacaksınız. Getirilen ek bütçe, Türkiye ekonomisinin yönetilmediğini, savrulduğunu açıkça göstermiştir. AK Parti ve Cumhur İttifakı artık bütçe bile yapamaz hale gelmiştir. Yapılması gereken bellidir: Milletin hakemliğine başvurmak. Emanetin ehline teslimini sağlamak."

Ek bütçe kanun teklifi

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi dün TBMM Başkanlığına sunulmuştu. 

Teklif, genel bütçe kapsamındaki idarelerin bütçe tertiplerine 817 milyar 271 milyon 632 bin lira, özel bütçeli idarelerin bütçe tertiplerine 63 milyar 203 milyon 143 bin lira olmak üzere toplam 880 milyar 474 milyon 775 bin lira ödenek eklenmesini öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER