CHP'li Öztunç,15 Temmuz sonrası TMSF'ye devredilen şirketleri sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, 15 Temmuz sonrası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen şirketleri Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Öztunç,15 Temmuz sonrası TMSF'ye devredilen şirketleri sordu

Öztunç verdiği soru önergesinde 15 Temmuz sonrası TMSF'ye devredilen şirket ve gayrimenkuller ve bunların sayısı, gelirleri, satışları gibi sorular yer aldı.

Öztunç'un Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na yönelttiği soruları şöyle:

  • 15 Temmuz sonrası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilen şirket ve gayrimenkul sayısı kaçtır? Bu şirket ve gayrimenkuller hangileridir? Bu şirketlere TMSF tarafından atanan kayyumlara ödenen ücretler ne kadardır?
  • Bir kayyumun birden fazla şirketin yönetiminde olduğu şirket sayısı kaçtır? Bir kayyumun en fazla kaç şirketin yönetiminde bulunmaktadır? Birden fazla şirkette kayyum olarak atanan kişiler kimlerdir? Birden fazla şirket yönetiminde olan kayyumların yönetiminde bulundukları şirketlerin her birinden aldıkları aylık toplam ücret nedir? Bir kayyum en fazla ne kadar ücret almaktadır?
  • TMSF’nin 15 Temmuz sonrası TMSF’ye devredilen şirket ve gayrimenkullerden kaçı satılmıştır? Satılan şirket ve gayrimenkul satışından elde edilen gelir ne kadardır? Bu şirket ve gayrimenkulleri alanlar kimlerdir?
  • TMSF'nin kayyum olarak atadığı şirket yöneticilerinden adli veya idari soruşturma geçiren yönetici var mıdır? Var ise kimlerdir? Herhangi bir suçlama nedeniyle görevden alınan kayyum var mıdır? Var ise kimlerdir?
  • TMSF’nin kayyum olarak atadığı şirket yöneticilerinden siyasi parti üyesi olan var mıdır? Var ise bu kişiler kimlerdir ve siyasi partilere göre dağılımı nasıldır?

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER