banner6

DEVA Partili Esen: "Kadının yaşamındaki riskler artıyor"

Elif Esen, semt pazarlarında artık meyve sebzede kredi kartı ile ödeme dönemi başladığını, kadınların geleceğe dair endişelerinin arttığını söyledi.

DEVA Partili Esen: "Kadının yaşamındaki riskler artıyor"

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, kadınların artan fahiş fiyatlar ve yüksek enflasyon karşısında sıkıntılar çektiğini belirterek, "Kadının yaşamındaki riskler artıyor" dedi. 

Esen, düşen alım gücü ve zamlanan fiyatların kadının ev bütçesini idare etmesini her gün biraz daha zorlaştırdığını ifade ederek, "İktidarın KDV indirimi haberi de ‘enflasyonu düşüreceğiz’ vaatleri de mutfaktaki yangını söndürmeye yetmedi, çarşı pazara çıkanların cebindeki ateşi düşüremedi. Kadın cüzdanından uçup giden geliri ile mutfakta yangını yaşıyor. Kadının mücadelesi, evin temel ihtiyaçlarını karşılamak için hane gelirini pay etmeye çalışırken başlıyor, markete pazara gittiğinde neredeyse her gün artan zamlarla karşılaşınca devam ediyor” diye konuştu. 

Dar gelirlerle döndürülmeye çalışılan bütçeleri kadını bugün ve geleceğe dair pek çok riskle karşı karşıya bıraktığını kaydeden Esen, yoksulluk ve yoksunlukla birlikte gelen niteliksiz ve yetersiz beslenme, bunun sonucunda gelişen kısa ve uzun vadeli sağlık sorunları, borçluluk durumundaki artış, aile içi çatışma ve şiddet potansiyeli sorunlarının  kadını geleceğe dair endişelendirdiğini söyledi. 

"Meyve sebzede kredi kartı dönemi başladı"

Esen, semt pazarlarında artık meyve sebzede kredi kartı ile ödeme dönemi başladığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Daha önce pazarlar için görece daha yüksek fiyatlı kategoriler olan giyim, peynir, şarküteri vb kullanılan POS cihazı artık son zamlarla meyve sebze stantlarına da girdi. Konuyla ilgili oda dernek yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, pazarda alışveriş yapan sabit gelirli müşterinin kredi kartı ile yani borçlanarak alışveriş yaptığını ifade ederek pazarcıların salgın döneminde yüzde 25-30 civarında olan POS kullanım oranının bugün yüzde 80’lere ulaştığını belirtiyorlar.

Alım gücünün düşmesi kadınların alım alışkanlıklarını da beraberinde değiştirdi. En önemli değişiklik ise alım miktarlarını azaltmaları oldu. Kadın kiloyla alsa bile daha önce aldığının yarısını hatta daha azını alıyor, iki kilo alacaksa bir kiloyla yetinmek zorunda kalıyor. Bazen o da yetmiyor taneyle alıyor. 

 Ortalama gelir seviyesinde bulunan kadınlar, haftalık pazar alışverişine 100 TL ayırıyor. Kadın elindeki parayla en kaliteli ürünü alabilmek için tezgah tezgah dolaşıyor, taneyle sebzesini meyvesini seçiyor, alıyor. Kadın geçen ay 55 TL ya aldığı peynirin bu ay 70 TL olduğunun da daha birkaç yıl önce aynı paraya tam doldurduğu pazar arabasının şu an ancak yarısını doldurabildiğinin de farkında. Artık kadının uygun maliyetli çıkarabileceği patates yemeği, menemen gibi yemekler de ucuza çıkmıyor. Kadın aldığı ürünlerle çocuğunu, ailesini doyuramamaktan, çocuğunu sağlıklı yetiştirememekten şikayetçi, mutsuz, umutsuz.”

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER