banner6

Ekrem İmamoğlu ‘vız gelir tırıs gider’ sözleri için özür diledi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karadeniz gezisinde gazetecilerle çekilen ve eleştirilen fotoğrafla ilgili dün "Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider. Hiç umurumda değil" demişti. İmamoğlu, bugün bu ifadesi için özür diledi.

Ekrem İmamoğlu ‘vız gelir tırıs gider’ sözleri için özür diledi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karadeniz gezisi sırasında tartışma konusu olan fotoğraf karesi için dün akşam yaptığı açıklama hakkında özür diledi.

EYLEMLERİMİN ARKASINDAYIM

Dün eleştiriler için “”Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider. Hiç umurumda değil” diyen Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili bugün şunları söyledi:

 “Ben çifti çocuğuyum, benden kibir doğmaz. Ben üreten bir ailenin çocuğuyum. Bu yakıştırmaları yapan arkadaşlardan sadece ve sadece dün bir konuşmada yaptığım ‘vız gelir tırıs gider’ lafından ötürü özür diliyorum. Onun ötesinde yapılan bütün konuşmalarımın ve eylemlerimin arkasındayım. Eleştiri hakkı elbette bütün vatandaşlarımızda vardır. Ama ben dostluklarımı, 3.5 yıldır elde ettiğim yol arkadaşlığını terk edilsin diye elde etmedim. Bir fotoğrafla bunu terk etmeye dönük cümlelerin kuranların kendilerini de bir gözden geçirmelerini ve bu cümleleri niçin kurduklarını bir daha tahlil etmelerini dilerim, isterim. Bu dostlukları bir fotoğrafla düşmanlığa çevirmek gibi bir niyetle yola çıkmadığım gibi, hayatımda hiç kimseyi de düşmanı sınıfına koymadım, koymayacağım.”

ESAS OLAN İNSANIN KİŞİLİĞİ

Ben 51 yaşına kadar Allah sizi inandırsın, kimseyle kavga etmedim. Ya çocukken de mi etmedim? Vallahi de billahi de etmedim. Kimseye dayak atmadım kimseden de dayak yemedim. Bunu bir tek şeye bağlıyorum; uzlaşmacıyım, tolerans sahibiyim. Empati gücüme inanırım, karşındaki insanı anlamaya çalışırım. Beni anlamamışsa da ısrarla bıkmadan, yılmadan anlatmaya çalışırım. Bu kişiliğimden ve kimliğimden asla vazgeçmeyeceğim. Beni bu kişiliğimin nereye götüreceği, nereye götürmeyeceği umurumda değil. Çünkü esas olan insanın kendi kişiliğidir” dedi.

SADECE YANLIŞ KURDUĞUM CÜMLELER İÇİN 

 Elbette bir fotoğrafla linç edilen, yok sayılan,  tabiri caizse kaptanlığını yaptığım gemiden inilen ya da otobüsünden inilen, artık yok sayılan, ‘oy vermem, şunu yapmam' denilen bir kişi durumuna düşülürse insanın kalbi kırılıyor, canı yanıyor. Birkaç cümle de yanlış laf kurabiliyorum. O yanlış kurduğum cümleler için özür diliyorum sadece. Onun altını çizeyim.

KONU KAPANMIŞTIR

 Akıllı olun dememin altında yatan da gerçek akıldır. Ayar veren ‘akıllı olalım ‘ kavramı değildir. Bu anlayışla herkese hitabı yaptım. Akıl hepimize lazım. İnsanın bazen aklını başından alan durumlar olabilir. Ama bunları da tedavi etmekle yükümlüyüz. Ben bir toplumun temsilcisiyim. 16  milyon insanın temsilcisiyim. Şu andan itibaren şu saniye itibariyle benim gündemim şuradaki milyonlarca fidedir. Bu konu benim nezdimde kapanmıştır. Benim yol arkadaşlarım, kurumumu temsil eden hiç kimse bu konuyla ilgili tek bir cümle etmeyecek, edemez. Tek muhatabı benim. O bana eleştiri yapanları davet  edeceğim ortamda onları uygarca dinleyeceğim. Bu da basına açık değil, kapalı olacaktır. Ondan sonrası takdirleri kendilerine aittir diyorum. Bu konunun burada kapandığını tekrar halkımıza ilan ediyorum.”

İMAMOĞLU DÜN NE DEMİŞTİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam 6 Mayıs Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Anma Gecesin yaptığı konuşmada, Karadeniz gezisinde öne çıkan fotoğraf konusu hakkında açıklamalarda bulunmuş “Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider. Hiç umurumda değil” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2022, 14:47

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER