İFM Kanun Teklifi'nin komisyon görüşmeleri başladı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

İFM Kanun Teklifi'nin komisyon görüşmeleri başladı

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan 12 maddelik kanun teklifinin görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başladı. Teklifin ilk imza sahiplerinden AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, İFM Kanun Teklifi ile banka, sermaye piyasaları kuruluşları, katılım finansı şirketleri, finansal yatırım ve portföy yönetim şirketleriyle sigorta şirketlerini bir araya getirmeyi ve tek konumdan hizmet vermelerinin amaçlandığını belirterek "İFM ile uluslararası ticaret başta olmak üzere finansal hizmetlerin bütünü teşvik edilecektir. Bir başka soru ise İFM'de neler yapılacağıdır? Bunu da çok net bir biçimde şöyle izah ediyoruz; bankacılık, sigortacılık, yeşil finans, finansal teknolojiler ve katılım finans faaliyetleriyle birlikte uluslararası finansal hizmetler sektörü içinde faaliyet gösteren, portföy yönetimi, servet yönetimi, proje finansmanı, fon yönetimi şirketlerinin desteklenmesi sağlanacaktır" dedi.

'2036 İTİBARIYLA FİNANSAL İHRACATIMIZ 3 KAT ARTACAK'

İFM ile finansman hizmetlerin payını artırma adına finansal hizmet ihracatına dönük çalışmaların hız kazanacağını, bu sayede cari açığın azalacağını, finansal serbestiyetin artırılacağını kaydeden Aydemir, "Bu süreç sürdürülebilir kalkınmayı da temin edecektir. Bütün bunları not düşerken, ülkemizde yaşanan finansal hizmet ihracatındaki gelişmelerin müspet seyri ve bunun çok daha ilerilere taşınma potansiyelinin varlığı gerçeğiyle hareket ediyoruz" diye konuştu.

Ayrıca İFM'nin Türkiye'nin finansal hizmet ihracatına ve iktisadi yapısına büyük katkı sağlayacağını vurgulan Aydemir, "Sahici verilerle tutulan bir projeksiyon, İFM'de gösterilecek faaliyetlerle 2036 yılı itibarıyla finansal ihracatımızın 3 kat artacağını göstermektedir. Yine bu noktadan bakıldığında 15 yıl içerisinde İFM sayesinde gayri safi yurt içi hasılaya 129 milyar dolarlık bir katkı ortaya çıkıyor. Bunun bir başka anlamı, ülke ekonomisine yıllık 9 milyar dolarlık bir katkıdır ve elbette istihdama dönük getirileri de çok değerli" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER