İmamoğlu hakkındaki dava Eylül'e ertelendi

Ekrem İmamoğlu, "Türkiye'de böyle bir davanın dahi olması, yapılması, sürdürülmesi ve iddia makamının daha önce ortaya koyduğu cezayla ilgili tarif, gerçekten utanç verici."

İmamoğlu hakkındaki dava Eylül'e ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki davanın duruşması 21 Eylül'e ertelendi. 

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Ekrem İmamoğlu katılmadı. Durma nedeniyle çok sayıda CHP'li milletvekili, partili ve 6'li toplantılarda yer alan partilerin temsilcileri adliye sarayındaydı. 

İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, YSK Başkan ve üyelerinin şikayetçi olmadığını belirterek, soruşturmanın bakanın söylemi üzerine başlatıldığını hatırlattı. Polat, iddiaya konu sözlerin doğrudan YSK üyelerine yönelik olmadığını kaydetti ve buna ilişki bir bilirkişi raporu sundu. 

Savcı ise raporun incelenmesi için süre istedi. Duruşma 21 Eylül'e ertelendi. 

Cumhuriyet Savcısı, daha önceki değerlendirmesinde   İmamoğlu'nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezası cezalandırılması ve "siyasi yasak" sonucunu doğuran Türk Ceza Kanunu (TCK) 53. maddesinin uygulanmasını istemişti. 

"Böyle bir dava utanç verici"  

İmamoğlu, Dudullu-Bostancı Metro Hattı’nın Bostancı İstasyonu’ndaki incelemeler sırasında duruşmanın ertelendiği bilgisini aldı. 

Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin düşüncelerini sorması üzerine, şunları söyledi: 

“Metro şantiyesindeydim ve arkadaşlarımla inceleme yapıyoruz burada. Malum bugün bir dava var. Tırnak içinde bir ‘ahmak davası’ var; sürüyor. Eylül'e ertelendi. Tanıklar dinlenecek. Sürece dair kararların verileceği noktasında bir tarif yapıldı mahkeme tarafından. 

Türkiye'de böyle bir davanın dahi olması, yapılması, sürdürülmesi ve iddia makamının daha önce ortaya koyduğu cezayla ilgili tarif, gerçekten utanç verici; ifade etmek isterim. Ama her şeye rağmen umudumuz, yargının aklı selim, adaletin kurallarına uygun bir biçimde, sürdürülebilir bir zemine oturması. Dileğimiz bu. 

Bugün beni destekleyen, yanımda olan bütün İstanbullulara, o alana gelip yürekli desteğini benden esirgemeyen bütün yol arkadaşlarıma, yoldaşlarıma, siyasi dostlarıma, herkese yürekten teşekkür ediyorum. Saat 15.00’te kamuoyunu ve basını Saraçhane'de, İstanbullunun evinden, İstanbullunun makamından… Bize ait değil, bana ait değil. Bakın tekrar ediyorum: Zaten bütün sorun burada başlıyor. ‘Benim makamım, benim devletim’ anlayışına sahip bir avuç insanın tavrından başlıyor. Tekrar ifade edeyim: Bana ait değil, İstanbulluya ait olan Saraçhane'deki makamdan, Saraçhane’deki o, İstanbul'un evinden saat 15.00’te basını ve kamuoyunu bilgilendireceğim."

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2022, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER