banner6

Kılıçdaroğlu: "Kurgulanmış mahkemelerden adalet çıkmaz"

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu: "İçimde bu halk için biriktirdiğim büyük bir kavga var. Bu kavgayı hep birlikte yol yol arkadaşlarımla birlikte yapacağız."

Kılıçdaroğlu: "Kurgulanmış mahkemelerden adalet çıkmaz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kurgulanmış mahkemelerden adalet çıkmaz" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, altı siyasi partinin genel başkanlarının pazar günkü toplantısına değinerek, toplantı sonrasında yaptıkları açıklamadan ayrıntılar aktardı.

Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkaracaklarını, Ekonomik ve Sosyal Konseye işlerlik kazandıracaklarını, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını güvenceye alacaklarını, uzun vadeli strateji ve planlamadan sorumlu bir kurumun oluşturulacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, bu konularda çalışma yapmak üzere bir komisyon oluşturulduğunu söyledi. 

Gezi olayları davası

Gezi olaylarıyla ilişkilendirilen davada verilen karara da değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

"Kurgulanmış mahkemelerden adalet çıkmaz. Burada görev alan hakimlerin bir kısmı zaten önceden kararlarını vermişler. Verdikleri kararlar kendi özgür iradeleriyle verdikleri kararlar değil, talimatla aldıkları kararlar, talimatla aldıkları kararların altına imza atıyorlar. 

Bu tür mahkemelerle yeni karşılaşmıyoruz aslında. Demokrasi tarihimize baktığınızda bu tür mahkemeleri çok gördük. Bu ülkenin genelkurmay başkanının bile terörist olarak kurgulanmış mahkemelerden hapse atıldığını da gördük. Gezi nedir? Bizim demokrasi tarihimizde özgürlüğü haykıran gençlerin sesidir aslında. 

Baskıya isyandır Gezi aslında. Baskı istemiyoruz, kendi ülkemizde özgürce yaşamak istiyoruz' diyor gençler. 'Doğayı koruyalım' diyor gençler. Değerli arkadaşlarım; bu kurgulanmış mahkemede Osman Kavala beraat ettiği bir davadan müebbet hapse mahkum oldu. Daha önce beraat ettiği bir davadan müebbet hapse mahkum oldu. Dünyada böyle bir örnek yok, böyle bir garabet yok ama bizim ülkemizde olur. Çünkü yargı bağımsız değil. 

Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi ve Tayfun Kahraman... Tutuklandılar ve hapse gönderildiler. Vera'yı unutmayın. Vera, babası hapse giderken babasını kucakladı ve öptü. Bizim hep beraber Vera'ya bir sözümüz var. Biz sevgili Vera'yı babasıyla tekrar kucaklaştıracağız."

 "Beşli çetelerin iktidarı"

"Bu iktidar beşli çetelerin iktidarıdır" diyen Kılıçdaroğlu, karanlığa mahkum edilen milyonların sesini dile getirmek istediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Gerçekten çok öfkeliyim. Evlatların karanlığa mahkum edildiği bir Türkiye'yi asla istemiyorum. Farklı bir Türkiye, her çocuğun aydınlık bir ortamda yatağına başını koyduğu bir ülke istiyorum. Karanlığa mahkum edilen çocuklarımız dolayısıyla öfkeliyim ve seslenmek istiyorum: Ey Saray! Sesimi duyuyor musun? Hiç kimse olarak gördüklerin, yani görmezden geldiğin hiç kimse olarak gördüklerinin karanlık, ışıksız evlerinden sesleniyorum sana. Yoksulların biriken öfkesini görüyor musun? Evsiz, yurtsuz, elektriksiz, aç bıraktığın bebeklerin ağladığını duyuyor musun? Ben o bebeklerin ağlamalarından gece uyuyamıyorum. Karanlıkta onları düşünüyorum. Sonra o karanlıkta senin beşi çetelerini de düşünüyorum ve yumruklarımı sıkıyorum.

'Bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar başımıza, ekmeğimize göz koyanlardır' diyor Ahmet Arif. Dünya kötülük yapanların yüzünden değil, kötülüğe seyirci kalıp hiçbir şeyi yapmayanlar yüzünden bu hale geldi. Bir daha ifade edeyim: Dünya kötülük yapanlar yüzünden değil, kötülüğe seyirci kalıp hiçbir şeyi yapmayanlar yüzünden bu hale geldi. Cesaret yoksa zafer yoktur."

"Ya bana katılın ya yolumdan çekilin"

Kılıçdaroğlu, "çetelere boyun eğdirmeyeceklerini, yoksulluğa mahkum edilen çocuklar için mücadele edeceklerini" belirterek, şöyle devam etti:

"Ya bana katılın ya şimdi şu anda yolumdan çekilin. Açık ve net söylüyorum. Bir insanın uğrunda öleceği bir şey yoksa hayatında, zaten o hiç yaşamamıştır. Pes etmeyeceğim, durmayacağım. Söz veriyorum hepinizin huzurunda, milletimin huzurunda söz veriyorum: Durmayacağım. 

İçimde bu halk için biriktirdiğim büyük bir kavga var. Bu kavgayı hep birlikte yol yol arkadaşlarımla birlikte yapacağız. Ülkeyi kaçak sığınmacılarla dolduranlar ile kavga edeceğiz. Beş paraya vatandaşlığı satanlarla kavga edeceğiz. Yabancılara daire satılsın diye emlak desteği çıkanlarla kavga edeceğiz. Ülkede milyonların elektriğini kesen çetelerle kavga edeceğiz. 

Çocukları etten sütten mahrum bırakanlar ile kavga edeceğiz. Bu kiralarla, bu enflasyonla kavga edeceğiz. Sokaklarımızı mafyaya teslim edenlerle kavga edeceğiz. Uyuşturucu baronları ile iş tutanlar ile kavga edeceğiz. Ülkenin onurunu, konsolosluk bahçelerine gömenlerle kavga edeceğiz. Yargıyı siyasetin emrine verip, Brunson'ı özel uçaklarla gönderip, kendi insanımızı hapishanelerde rehin tutanlarla kavga edeceğiz. Halkın milyarlarını, alın terini arka kapıdan satanlar ile kavga edeceğiz. Yani özetle vatanı satanlar ile kavga edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 18:08

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER