Lavrov: "Ukrayna hazırsa biz de limanların mayınlardan temizlenmesine hazırız"

Lavrov, bugün Ankara'da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Lavrov: "Ukrayna hazırsa biz de limanların mayınlardan temizlenmesine hazırız"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna limanlarından tahıl gemilerinin çıkamamasının sorumlusu olarak Ukrayna’yı işaret etti ve Rusya’nın mayınların temizlenmesine hazır olduğunu söyledi.

Lavrov, bugün Ankara'da,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Lavrov, Ukrayna limanlarından tahıl gemilerinin çıkamamasının sorumlusu Kiev’dir. Biz limanların mayınsızlaştırma faaliyetlerine hazırız” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, buğday sevkiyatı için Karadeniz'de koridor oluşturulması konusunda Türkiye'nin çabalarına büyük verdiklerini belirterek, “Ukrayna tarafı mayınların temizlenmesine hazırsa biz de hazırız. Ukrayna limanlarından çıkan gemilerin güvenliğini her türlü çalışmaya hazırız. Bunu Türk mevkidaşlarımızla el ele yapmaya hazırız” diye konuştu.

Lavrov, Ukrayna’yı uzlaşmazlıkla suçladı ve “Top artık Ukrayna'nın sahasında” diye ekledi.

Rusya'nın Ukrayna'ya taarruzuna ilişkin ülkesinin görüşlerini tekrarlayan Lavrov, “Askerî harekâtımızın hedefleri kamuoyu tarafından çok iyi bilinmektedir. Bu hedeflere ulaşacağız." dedi.

Lavrov, şöyle konuştu:

“Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı konusunu da ele aldık. Batılılar bunu bir facia gibi göstermeye çalışıyor. Ukrayna tahıl ürünlerinin piyasadaki payı sadece yüzde 1. Gıda krizi oluşturacak bir durum yok. Türk dostlarımızın çabalarına büyük önem atfetmekteyiz, çok önemlidir (…) Gemi trafiği için herhangi bir engel oluşturmuyoruz”.

Rusya’nın her gün tahılın çıkışı için koridor açtığını ve Ukrayna limanlarından ayrılan gemilerin güvenliğini Türkiye ile koordinasyon içinde sağlamaya hazır olduğunu belirten Lavrov, “Fakat Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in açıklamalarına bakarsanız, mayın temizleme çalışmaları ile ilgilenmek istemediğini açıkça söylediğini görürsünüz. Problem bizde değil” dedi.

“Türkiye tarafının aktardığına göre, Ukrayna tarafı, mayın döşenmiş karasularından gemilerin geçişini sağlamaya hazır olduğunu söylüyormuş” diyen Lavrov, “Rusya ve Türkiye’nin askerî temsilcileri, tahılın çıkarılması için Ukrayna limanlarını mayınlardan temizleme konusunun detaylarını ele alacaklar. Türkiye’de ele alınan ön anlaşmaların pratiğe nasıl döküleceğini göreceğiz” diye ekledi.

Suriye konusunda değinen Lavrov, Astana süreciyle ilgili olarak bir sonraki toplantının temmuz ayında Kazakistan'ın başkenti Nursultan'da yapılacağını hatırlattı.

Lavrov, Rusya’nın, “Türkiye’nin sınır güvenliği hassasiyetini önemsediğini” belirtti ve “ABD, gayrimeşru şekilde birtakım örgütleri besliyor. Çok iyi biliyorsunuz bazı tehditlerin sınırlarımıza dayandığını. Bu konudaki işbirliğine devam edeceğiz” dedi.

Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muhalefeti temsil eden heyet daha yapıcı olmaya çalışıyor ama ABD'nin ‘Hiçbir şekilde, Esad rejimi Suriye'yi yönetirken kısıtlamaları kaldırmayacağız’ açıklaması var. Halbuki Suriye'nin toprak bütünlüğünün gözetilmesi lazım. Uluslararası toplum biraz daha faal olmalı. Suriye'deki şartları ağırlaştırıyorlar. Ülkeyi bu kısıtlamalarla boğuyorlar. İnsanî yardım bile doğru düzgün yapılmıyor”.

Lavrov, “Türk dostlarımızın, dış güçler tarafından Suriye sınırlarında oluşturulan tehditlerle ilgili hassasiyetlerini dikkate alıyoruz” diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER