Türkiye-KKTC arasında Gençlik ve Spor alanında İşbirliği Protokolü

Türkiye ile KKTC hükümeti arasında, gençlik ve spor alanlarında mevcut işbirliğinin geliştirilmesi, proje ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla “Gençlik ve Spor alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Türkiye-KKTC arasında Gençlik ve Spor alanında İşbirliği Protokolü

BRT'nin haberine göre protokol bugün KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından Ankara’da imzalandı.

İmza töreninde konuşan Bakan Ataoğlu, Bakan Kasapoğlu başta olmak üzere protokolün hazırlanmasına katkıda bulunan herkese teşekkürlerini ileterek, protokolde yer alan maddelerin Kıbrıs gençliği ve sporcuları tarafından özlenen ve beklenen olaylar olduğuna dikkat çekti.

Ataoğlu, “bu bir başlangıçtır. Devamı çok hızlı bir şekilde gelecek” dedi.

Bakan Kasapoğlu ise, işbirliği ve ziyareti için Bakan Ataoğlu’na teşekkür ederek, yeni KKTC hükümetinin hayırlı olmasını diledi.

KKTC‘yi hiçbir zaman ayrı tutmadıklarını söyleyen Kasapoğlu, Bakanlık’ta sporcu ve genç bilgi sistemi geliştirdiklerini, bu anlamda KKTC‘ye de yazılım desteği vermek istediklerini, ayrıca Türkiye’de pozitif dönüş aldıkları yetenek taraması ve spora yönlendirme alanında işbirliği planlarını anlattı.

Protokol, spor altyapısı ve tesislerinin güçlendirilmesi için proje ve yatırımlara katkı, Türkiye Cumhuriyeti Spor Federasyonları tarafındandüzenlenecek karşılıklı müsabakalar, ikili kamp çalışmaları, antrenör ve hakem eğitim programları, spor alanında yetenekli gençlerin eğitilmesi ve spora yönlendirilmesi faaliyetlerini içeriyor.

Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri aracılığıyla, KKTC sporcularına sağlanan destek faaliyetlerinin devam edeceği belirtilen Protokol’de, Türkiye Cumhuriyeti’nde düzenlenecek uluslararası etkinliklere, KKTC tarafının da davet edileceği belirtiliyor.

Protokol ile aynı zamanda, spor tesisleri için finansman sağlanarak, etüt-proje, yapım, bakım ve onarım işlerinin tamamlanmasına karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2022, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER