EVDE YAPMAK İÇİN UYGUN TEMEL SPOR HAREKETLERİ

Ekipmansız bir şekilde evde yapabileceğin egzersiz hareketleriyle formunu korumaya devam edebilirsin.

EVDE YAPMAK İÇİN UYGUN TEMEL SPOR HAREKETLERİ

Senin de hepimiz gibi spor salonunda antrenman yapmayı özlediğini tahmin ediyoruz. Ancak evde kalmaya devam ettiğimiz bu günlerde, formunu korumayı sürdürmen için kendi vücut ağırlığından faydalanarak yapabileceğin bazı temel hareketler var. Ekipman kullanmadan, sadece bir mat kullanarak yapabileceğin bu evde egzersiz hareketleri, yağ yakmak, kaslarını şekillendirmek ve zindeliğini geliştirmek için birebir.

Peki evde egzersiz hareketlerini yaparken nasıl bir yol izlemelisin? Senin için listeleyeceğimiz bu temel hareketleri bir dairesel antrenman biçiminde yapmalısın. Her egzersizi sana belirttiğimiz sayıda tekrarlamalı ve beş hareketin tümünü, dinlenmeden tam bir set halinde tamamlamalısın. Set bittiğinde iki dakika kadar dinlen, ardından bütün seti kondisyonuna göre bir ya da iki defa daha tekrarla.

Evde Spor Hareketleri: Squat

Ayaklarını omuz genişliğinden biraz daha geniş bir şekilde aç ve mümkün olduğunca dik dur. Kollarını vücudunun önünde, omuz hizasında, düz bir şekilde tut, böylece kolların yere paralel olacak. Hareketin tamamında belin hafifçe bükük, üst gövden ise mümkün olduğunca dik olmalı. Karın kaslarından destek alarak kalçalarını geriye doğru it ve dizlerini bükerek vücudunu olabildiğince aşağı indir. Bu pozisyonda biraz durakladıktan sonra başlangıç ​​konumuna geri dön. Bu bir tekrardı. Squat’ı bir sette 15 ile 20 tekrar arasında yapmalısın.

Eğimli Şınav

Şınav pozisyonu al, ancak ellerin zemin yerine bir kutu, bir sehpa ya da bir sandalye gibi yerden yüksek bir yüzeyde olsun. Unutma, ellerini yerleştirdiğin yüzey ne kadar yüksek olursa, egzersiz o kadar kolay olur. Vücudun ayak bileklerinden başına doğru düz bir çizgi oluşturmalı. Vücudunu, üst kolların dirseklerinin altına gelene kadar bükmeden indir. Bu pozisyonda durakla ve mümkün olan en kısa sürede kendini başlangıç ​​konumuna geri it. 12 ila 15 tekrar yap.

Yan Plank

Dizlerin düz olacak şekilde sağ tarafının üzerinde mata uzan. Üst vücudunu sağ omzunun altında duran sağ dirseğin ve önkolunla destekle. Sol elini sol kalçana yerleştir. Karnını içeri çek ve normal şekilde nefes alırken bu şekilde tut. Sonra vücudun ayak bileklerinden omuzlarına kadar düz bir çizgi oluşturana kadar kalçalarını kaldır. Core kasların tamamen sıkılı olduğunda pozisyonu 30 saniye boyunca koru. Ardından aynı hareketi sol tarafınla tekrarla.

Eğer yan plank senin için zorsa, hareketi beş saniye tutup beş saniye dinlenerek toplamda 30 saniye boyunca yapabilirsin. Bir diğer kolay alternatif ise hareketi, dizlerini 90 derece büküp yere yasladığın alt bacaklarından destek alarak yapmak olacak.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER