958 milyon lira ceza kesilen BİM'den ilk açıklama: Haksız kararı yargıya taşıyacağız

Rekabet Kurumu'nun 5 büyük zincir markete kestiği 2,6 milyar liralık cezanın ardından, şirketler karşı atağa geçti. Market zincirlerinden ilk açıklamayı dün Migros yapmış ve konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtmişti. Migros'un ardından bir açıklama da 958 milyon lira ceza yiyen BİM'den geldi. Kararın haksız olduğunu belirten BİM, müşterilerini hiçbir zaman aldatmadığını vurgulayarak kararın iptali için mahkemeye başvuracaklarını bildirdi.

958 milyon lira ceza kesilen BİM'den ilk açıklama: Haksız kararı yargıya taşıyacağız

Perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik soruşturmasını tamamlayan Rekabet Kurulu, zincir marketler BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK ve A101 ile tedarikçi firma Savola Gıda'ya rekabeti ihlalden toplam 2 milyar 649 milyon 223 bin lira idari para cezası verdi. Kurul, 23 market ve firma ile bir dernek hakkında ise cezaya gerek görmedi.

5 büyük marketten cezaya ilişkin ilk açıklama Migros'tan gelmişti. Migros, şirket aleyhine yöneltilen hususların kabul edilemez olduğunu belirtip, kararın iptali için yargıya gideceğini duyurdu. Migros'un ardından bir açıklama da BİM'den geldi. Şirket tarafından yapılan açıklamada kararın haksız olduğu belirtilerek, konunun yargıya taşınacağı belirtildi.

BİM'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Rekabet Kurumu tarafından zincir marketler hakkında yaklaşık iki yıldır yürütülmekte olan soruşturma sonucunda, 5 zincir markete ve bir tedarikçi şirkete, 'kartel' oluşturdukları iddiasıyla ciroları oranında tarihte görülmemiş ağır cezalar verilmiştir.

'Fahiş fiyat' iddialarını indirim market zincirleriyle ilişkilendirmek amacıyla verilen cezalar, siyasi yönlendirmelerden bağımsız, tarafsız ve düzenleyici bir rol üstlenmesi gereken Rekabet Kurumu adına kötü bir emsal teşkil edecek, uluslararası itibarına gölge düşürecektir. Hukuki savunma sürecinde, zikredilen unsurlardan hiçbirinin şirketimizin herhangi bir rekabet ihlalini ortaya koyacak nitelikte olmadığı somut veriler ışığında şeffaflıkla ortaya konulmuştur. Buna rağmen Rekabet Kurumu haksız bir karar alarak, bu kararı marketlerin tedarikçileriyle gerçekleştirdikleri gündelik iletişimler ve e-posta yazışmalarına, bakanlık ve şirket yetkilileri arasında yapılan toplantı notlarına, olağan raf fiyat geçişlerine dayandırmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER