banner6

Bakan Yanık, ''Engelli bireyler artık her alanda var''

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Artık engelli vatandaşlarımızın her türlü eğitim ve sosyal imkandan yoksun olarak evlerinde, bağımlı bir hayat yaşadıkları dönemler eskide kaldı" dedi.

Bakan Yanık, ''Engelli bireyler artık her alanda var''

Yanık,  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği Engelsiz Fark Et, Engelsiz Keşfet Yetenek Gösterisi Etkinliği'nde  yaptığı konuşmada, Türkiye Engelliler Haftası çerçevesinde pek çok etkinliği peş peşe yaptıklarını belirtti. 

Birbirine bağlı bir toplum olmanın önemine değinen Yanık, “Sosyal sorumluluk da bizim için bu olmazsa olmazlardan biridir. Bir bayrak altında herkesin insan onuruna yaraşır biçimde huzur içinde yaşamasını sağlamak, sosyal ahlakı ve dayanışma kültürünü olabildiğince geliştirmekten geçiyor" dedi. 

Toplumun ürettiği sosyal refahın tüm kesimlere eşit ve adil biçimde dağılmasını sağlamak için sosyal yardım kalemlerini çeşitlendirdiklerini anlatan Yanık, şöyle devam etti:

“Eğitim, sağlık, spor, kültür-sanat faaliyetleri, istihdam, erişilebilirlik alanlarında var olan engelleri tespit ederek, bu engelleri aşmak üzere toplumsal bilinci ve duyarlılığı geliştirmeye çalışıyoruz” diyen Bakan Derya Yanık, “Artık engelli vatandaşlarımızın her türlü eğitim ve sosyal imkândan yoksun olarak evlerinde, bağımlı bir hayat yaşadıkları dönemler eskide kaldı. Ak Parti Hükümetleri olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birçok toplumsal kesimin hayatını kolaylaştıracak hizmetleri hayata geçirdik.  Buna engelliye yaklaşımda önyargılarla mücadeleyi de ekleyebiliriz. Belki de en zoru bu ön yargıları kırmaktı. Kalıp yargıların önüne geçmek, engelliyse ne işi var dışarıda, sokakta, sporda, okulda, sanatta, alışverişte ya da sinemada sorusunu soran zihniyetlerin dönüşümünü sağlamak kolay değildi.   Engelli vatandaşlarımızın hak temelli bir yaklaşımla, onurlu ve bağımsız hareket kabiliyetlerinin arttığı bir hayat sürebilmeleri için her türlü desteği vermeye gayret ettik. Geldiğimiz noktada, engelli bireyler artık her alanda var, görünüyorlar, kapalı kapılar ardında değiller. Yetenekleri, bilgi ve enerjileriyle hayata katılıyor, engellere hapsolmadıklarını rahatlıkla gösterebiliyorlar.” 

Bakan Yanık, engelli vatandaşların hak temelli bütün sosyal, ekonomik ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceklerini söyledi.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER