banner6

Başkent barajlarında doluluk oranı yüzde 41'i geçti

Rehavete kapılmadan azami tasarruf edilmeli.

Başkent barajlarında doluluk oranı yüzde 41'i geçti

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Ankara'ya içme suyu sağlayan 7 barajdaki toplam doluluk oranının yüzde 41,87 olduğunu belirtti. 

Öztürk, yaptığı açıklamada, Ankara’ya içme suyu sağlayan barajların toplam hacmi 1 milyar 584 milyon 13 bin metreküp olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"9 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla baktığımızda barajlarda yaklaşık yüzde 41’i geçen bir doluluk oranı var ancak aktif doluluk oranımıza baktığımızda ise yüzde 29 mertebelerinde olduğunu görüyoruz. Geçen yıl 527 milyon 258 bin metreküp olan barajlardaki su hacmimiz bugün 663 milyon 406 bin metreküpe ulaşmış durumda. Yani bu ne anlama geliyor? Geçen yıla göre 136 milyon 148 bin metreküp fazla su hacmimiz var barajlarda.”

Su tasarrufu uyarısı 

Kente verilen günlük toplam su miktarının ise 1 milyon 400 bin metreküp civarında seyrettiğini anlatan Öztürk, "rehavete kapılmadan suyun tasarruflu kullanılması gerektiğini" söyledi. Öztürk, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla bu oran ciddi bir rakam olduğu için su hacmindeki 136 milyon metreküplük artış bizleri asla rahatlığa itmemeli. Suyumuzun her bir damlası çok kıymetli. Su tasarrufu konusunda bugüne kadar gösterdiğimiz dikkati göstermeye devam edeceğiz. Tasarruf konusunda maksimum gayreti göstermemiz gerekiyor. Lütfen suyumuzu tüketirken her zamankinden daha özenli olalım.”

11 barajdan Ankara'ya su sağlanıyor

Başkent’in içme suyu Çamlıdere, Kurtboğazı, Kesikköprü, Eğrekkaya, Peçenek, Türkşerefli, Uludere, Akyar, Çubuk 2, Kavşakkaya ve Elmadağ Kargalı Barajı’ndan sağlanıyor.

2 milyon 499 bin 544 abonesi bulunan ASKİ barajlardaki su miktarını dijital sensörler aracılığıyla anlık takip ederek resmi internet sitesinde düzenli olarak halka açıklamaya devam ediyor. Rekreasyon amaçlı da kullanılan ve azami su hacmi 92 milyon 53 bin metreküp olan olan Kurtboğazı Barajı ise Bahtılı, Mera, Kınık, Pazar, Uzunöz, Bostan, Kayıcık, Batak, İğmir, Kirazlı, Eneğim ve Karaboya dereleri ile besleniyor.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER