YILDIZ HARİTASI NEDİR? GELECEĞİ SÖYLER Mİ?

Yıldız haritası için basit tanımıyla, gök cisimlerinin konumlarının belli bir an için oluşturduğu diyagramdır diyebiliriz. Kişinin doğduğu tarih ve saatte gökteki cisimlerin konumları sembolik olarak bir şemada gösterilmektedir. Grekçe’den diğer dillere geçen horoskop kelimesinin de doğum haritası ile aynı anlamda kullanıldığı görülmektedir. Herkes için farklı neticeler veren doğum haritalarının oluşturulması için doğum tarihi, saati ve doğum yerinin bilinmesi gerekmektedir. Doğum haritasını merak eden pek çok kişi bulunmaktadır. Yıldız haritasının öğeleri ve nasıl çıkarıldığı gibi, astrolojiye ilişkin konuları merak ediyorsanız, yazının devamını dikkatlice okuyunuz.

Yıldız Haritası

yıldız haritası

Yıldız haritasını yıldızname ya da doğum haritası şeklinde görmek de mümkündür. Astrologların deyimi ile de Natal harita olarak anılmaktadır.Yıldıznamekişinin doğduğu anda, solar sistemdeki tüm gezegenlerin konumunu gösteren şemalardır.

Yıldız Haritası Öğeleri

yıldız haritası

Doğum haritasının öğelerine bakıldığında üç temel öğeden bahsetmek mümkündür. Bunlar burçlar, evler ve gezegenlerdir. Sıklıkla takip edilen astrolojide bu 12 burcun özelliklerinden bahsettiğini görmüşsünüzdür. Son zamanlarda Moyra yıldız haritası gibi çevrimiçi uygulamalar dabu anlamda gelişmiştir.Bu burçlar, doğum haritasındaki Güneş’in üzerinde bulunduğu takım yıldızlara denmektedir. Burçlar; Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay,Oğlak , Kova,  Balık olarak sıralanmaktadır. Gezegenler ise Merkür, Jüpiter, Venüs, Mars, Uranüs, Satürn, Neptün, Plüton. Plüton’un gezegen olarak sayılmasa da astrologlar tarafından hesaplanmayı sürdürmektedir. Doğum haritalarında en önemli unsurlara bakıldığında ise Güneş ve Ay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğum Haritasında Evler

yıldız haritası

Bazı kişiler tarafından yıldız falıolarak da bilinen yıldıznamede, burçlar gibi 12 adet ev bulunmaktadır. Şarktan başlanır ve saat yönünde değil, tersine doğru sıralanırlar. Bunlar ise basitçe aşağıdaki gibidir.

 1. Ev: Dışarıya oluşturulan imaj, kişinin farkındalığı, kişiliği
 2. Ev: Maddiyat, para harcama ve kazanma
 3. Ev: Kısa seyahatler, akraba ve komşular, iletişim, ilk öğretim
 4. Ev: Ev, dünyaya gözlerimizi açtığımız yer, yuva ve ebeveynler
 5. Ev: Kreatif, aşk, sanat ve eğlence, çocuklar, yaratıcılık
 6. Ev: Mesleki durumlar, çalışma, iş, hizmet etme, günlük hayat ve sağlık, kişisel gelişim
 7. Ev: Anlaşmalar ve ikili ilişkiler, ortaklıklar, evlilik, eş
 8. Ev: Dönüşüm, gizli ilimler, ortak paralar, miras, ölüm ve yeniden doğma
 9. Ev: Yolculuklar, yurt dışına yapılan yolculuklar, uzak mesafeler, yüksek öğrenim, felsefe, din
 10. Ev: Başarı, yükselmeler ve kariyer, sorumluluklar, şöhreti
 11. Ev: Organizasyonlar ve grup çalışmaları, arkadaşlar
 12. Ev: Kolektik bilinç, rüyalar ve ruhsal çalışmalar, bilinçdışı, hapishaneler, hastaneler

Aslına bakılırsa doğum haritaları yalnızca insana mahsus değillerdir. Doğum bir başlangıç kabul edilmektedir ve bir ülkenin, evliliğin, şirketin ya da başlangıç tarihi olan herhangi bir şeyin başladığı yerine göre çizilen, bir gökyüzü haritasıdır. Geleceği bilmek tamamı ile mümkün olmasa da doğum haritaları yaşamınızın sonuna dek sürecek pek çok bilgiyi içermektedir.

YORUM EKLE